Ваклинци

Координати: 42°0′43″N 22°1′30″E / 42.01194° СГШ; 22.02500° ИГД / 42.01194; 22.02500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваклинци
Ваклинци во рамките на Македонија
Ваклинци
Местоположба на Ваклинци во Македонија
Ваклинци на карта

Карта

Координати 42°0′43″N 22°1′30″E / 42.01194° СГШ; 22.02500° ИГД / 42.01194; 22.02500
Регион Североисточен
Општина Кратово
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 739[2] м
Ваклинци на општинската карта

Атарот на Ваклинци во рамките на општината
Ваклинци на Ризницата

Ваклинци (или Вакленци) — историско село во Кратовско, североисточна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало територијата на денешната Општина Кратово, 25 км југозападно од градот Кратово, на северното подножје на планината Манговица. Се наоѓало на 2 км северно од с. Строиманци и неколку километри јужно од с. Секулица.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Vaklinci
  3. Михайлов, Иван. Спомени II. Освободителна борба 1919 - 1924, Льовен, 1965, стр. 705.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]