Крилатица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крилатица
Крилатица во рамките на Македонија
Крилатица
Местоположба на Крилатица во Македонија
Крилатица на интерактивна карта

Карта

Координати 42°07′32″N 22°07′10″E / 42.12556° СГШ; 22.11944° ИГД / 42.12556; 22.11944Координати: 42°07′32″N 22°07′10″E / 42.12556° СГШ; 22.11944° ИГД / 42.12556; 22.11944
Општина Кратово
Население 59 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 14014
Крилатица на општинската карта
Крилатица во Општина Кратово.svg

Атарот на Крилатица во рамките на општината
Commons-logo.svg Крилатица на Ризницата

Крилатица — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948453—    
1953478+5.5%
1961449−6.1%
1971449+0.0%
1981362−19.4%
ГодинаНас.±%
1991238−34.3%
1994228−4.2%
2002141−38.2%
202159−58.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Крилатица живееле 364 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Крилатица имало 448 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 141 жител, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 59 жители, од кои 56 Македонци и 3 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 120 448 453 478 449 449 362 238 228 141 59
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Крилатица е македонско село.

Според истражувањата од 1975 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Величковци (6 к.), Атанасковци (4 к.) и Тодоровци (4 к.)
 • Доселеници: Јанковци (10 к.) доселени се од селото Герман; Лазици (11 к.) доселени се од селото Трновац; Мишинци (13 к.) доселени се од селото Шопско Рударе; Куковци (10 к.) доселени се од местото Здравци Камен кај кратовското село Шлегово. Го знаат следното родословие: Милан (жив на 56 г. во 1975 година) Тодос-Јован-Спасо-Ѓорге, основачот на родот кој се доселил; Мулинци (4 к.) доселени се однекаде.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Личности родени во Крилатица:

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници има во Скопје, Кратово, Куманово и на други места. Населението исто така се иселувало и во Германија. Родот Маџо се иселил во селото Малино. Игњатовци и Јосевци се иселени во селото Орел.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.221.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. 10,0 10,1 Трифуноски, Јован (1976). Кривопаланачка област. Загреб: ХАЗУ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]