Орел (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Орел е село во Општина Свети Николе.


Орел
Орел се наоѓа во Republic of Macedonia
Орел
Местоположба на Орел во Македонија
Општина Општина Свети Николе


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Орел се наоѓа на околу 8 километри североисточно од градот Свети Николе во подножје на Ридот Скок. Низ селото тече Орелска Река. Во селото живеат 20-тина луѓе. Поднебјето е погодно за одгледување пчели и за сточарство.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]