Лиманова Корија (Орел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиманова Корија

Карта

Местоположба 41°55′56″N 21°58′35″E / 41.93222° СГШ; 21.97639° ИГД / 41.93222; 21.97639Координати: 41°55′56″N 21°58′35″E / 41.93222° СГШ; 21.97639° ИГД / 41.93222; 21.97639
Основни податоци
Место Орел
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Лиманова Коријаархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Орел. Претставува некропола за која се претставува дека датира од железното време.

На 1 км од селото, на левиот брег на реката Мавровица, на зарамнето плато се среќаваат грубо обработени покривни плочи од гробни конструкции. Во нивите на Т. Нушев и Т. Вучев при обработувањето се извадени исти такви артефакти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 357. ISBN 9989-649-28-6.