Осое (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осое is located in Македонија
Осое
Местоположба на Осое во Македонија
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Осое — населба од доцноантичкото време. На 4 км западно од селото, при пошумувањето биле откриени остатоци од ѕидови. На површината има фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069