Баничин Дол - Дејчина Круша (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баничин Дол - Дејчина Круша
археолошко наоѓалиште
Баничин Дол - Дејчина Круша is located in Македонија
Баничин Дол - Дејчина Круша
Местоположба на Баничин Дол - Дејчина Круша во Македонија
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° N; 21.87694° E / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° N; 21.87694° E / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Име Баничин Дол - Дејчина Круша
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Баничин Дол – Дејчина Круша — средновековна црква и некропола. На 500 м североисточно од селото, при изградбата на штала биле откриени темели од црква, а во непосредната близина со орањето биле вадени големи плочи од гробни конструкции[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069