Широко Поле (Мездра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Широко Поле is located in Македонија
Широко Поле
Местоположба на Широко Поле во Македонија
Местоположба 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639Координати: 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639
Основни податоци
Место Мездра
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Широко Полеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мездра. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Во нивите на ЗИК „Овче Поле“, што се наоѓаат 2,5 км северозападно од селото, има делови од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 354. ISBN 9989649286.