Долни Бавчи (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долни Бавчи is located in Македонија
Долни Бавчи
Местоположба на Долни Бавчи во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Долни Бавчиархеолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува населба од римско време. Во строгиот центар на градот, при изградбата на објекти биле откриени темели од стари згради, керамички садови и повеќе монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069