Кади Аргач (Долно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кади Аргач is located in Македонија
Кади Аргач
Местоположба на Кади Аргач во Македонија
Местоположба 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417Координати: 41°49′00″N 21°57′15″E / 41.81667° СГШ; 21.95417° ИГД / 41.81667; 21.95417
Основни податоци
Место Долно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кади Аргачнаселба и некропола од доцноантичко време. На 3 километри североисточно од селото Долно Црнилиште, во непосредна близина на оранжериите на селото Пеширово се откриени гробови со конструкции од камени плочи. При пошумување на теренот биле наоѓани темели од објекти ѕидани со кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ѓеренџе — населба од доцноантичко време; и
  • Трн — водовод од римско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069