Ѓурче (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурче is located in Македонија
Ѓурче
Местоположба на Ѓурче во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѓурчеархеолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува могила од римско време. На 2,5 км југоисточно од градот, десно од стариот пат Св. Николе-Ерџелија се наоѓа могила со пречник во основата од 15 м и зачувана височина од 4 м[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069