Гробишта (Патетино)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′15″N 22°03′40″E / 41.95417° СГШ; 22.06111° ИГД / 41.95417; 22.06111Координати: 41°57′15″N 22°03′40″E / 41.95417° СГШ; 22.06111° ИГД / 41.95417; 22.06111
Основни податоци
Место Патетино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Патетино. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На западната периферија на селото, крај селските гробишта се гледаат темели од правоаголен објект — црква со апсидален дел на источната страна и со димензии од 8 × 4 м. Околу црквите се откриени покривни плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069