Медово Аниште (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медово Аниште
археолошко наоѓалиште
Медово Аниште is located in Македонија
Медово Аниште
Местоположба на Медово Аниште во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Медово Аниште археолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичко време. На 3,7 км југоисточно од градот, на површина од 400 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069