Ќерамиди (Преод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамиди is located in Македонија
Ќерамиди
Местоположба на Ќерамиди во Македонија
Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќерамидиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време.

На 1,5 км северно од селото, во непосредната близина на воденицата Враник се среќаваат грамади од градежен материјал, а по површината фрагменти од керамички садови, питоси и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069