Св. Никола (Строиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111Координати: 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111
Основни податоци
Место Строиманци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Строиманци. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На североисточната периферија на селото се наоѓа црквата Св. Никола Летни, подигната врз темели на стара црква. Во околината се распознаваат плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069