Авлии (Преод)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Авлииархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Наоѓалиштето претставува населба од римско време.

На 500 м северно од селото, во нивите на браќата Златеви се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Откриени се и остатоци од водоводни цевки – тубули. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Св. Николе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069