Петрилово (Ранченци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрилово is located in Македонија
Петрилово
Местоположба на Петрилово во Македонија
Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Петриловоархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Наоѓалиштето претставува вила рустика од доцноантичкото време.

На 300 м источно од селото, во нивата на Н. Давчев се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069