Стара Црква (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Црква


Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Црква — — археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Претставува црква од среден век. На 200 м источно од селото јасно се гледаат траги од објект – црква, со насоченост исток-запад. По површината на наоѓалиштето се среќаваат грамади од кршен камен и фрагменти од керамички садови.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069