Прејди на содржината

Св. Богородица (Алакинци)

Координати: 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица


Местоположба 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167
Основни податоци
Место Алакинци
Општина Свети Николе
Тип

 некропола


Период Среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородица, средновековна црква. Се наоѓа на околу 700 метри северно од селото и има мали димензии.(С.Д.,Д.И.)[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959