Шутевец (Ранченци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шутевец is located in Македонија
Шутевец
Местоположба на Шутевец во Македонија
Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Шутевецархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 2 км северно од селото, високо над суводолицата Попчур има камени плочи, грубо обработени, а на некои под нив е врежан крст.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069