Говедаров Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Говедаров Камен
археолошко наоѓалиште
Говедаров Камен is located in Македонија
Говедаров Камен
Местоположба на Говедаров Камен во Македонија
Местоположба 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417Координати: 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417
Основни податоци
Место Пеширово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Говедаров Каменархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Пеширово. Наоѓалиштето претставува тумул од железно време.

На 3,5 км североисточно од селото, на синорот помеѓу селата Ерџелија, Амзабегово и Пеширово се наоѓа тумул со кружна основа чија височина изнесува 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069