Карагерен (Горно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карагерен is located in Македонија
Карагерен
Местоположба на Карагерен во Македонија
Местоположба 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417Координати: 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417
Основни податоци
Место Горно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Карагереннекропола од средниот век. На 600 метри јужно од селото Горно Црнилиште, лево од патот за селото Долно Црнилиште се сретнуваат камени плочи од гробни конструкции, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069