Долги Рид (Мездра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долги Рид


Местоположба 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639Координати: 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639
Основни податоци
Место Мездра
Општина Свети Николе
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Долги Ридархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мездра. Претставува могила од римското време. Веднаш за управната зграда на ЗИК „Овче Поле“, на зарамнетото плато се наоѓа могила со пречник во основата од 15 метри и височина од 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 357. ISBN 9989649286.