Стара Црква (Крушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Црква
археолошко наоѓалиште
Стара Црква is located in Македонија
Стара Црква
Местоположба на Стара Црква во Македонија
Местоположба 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361Координати: 41°54′55″N 21°49′25″E / 41.91528° СГШ; 21.82361° ИГД / 41.91528; 21.82361
Основни податоци
Место Крушица
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Цркваархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Крушица. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На 300 м источно од селото има урнатини од мала правоаголна црквичка со димензии во основата од 6 × 3 м и ѕидови зачувани во височина до 2 м, градени од големи камени блокови. На источниот крај се наоѓа ниша во вид на апсида. Во ѕидовите се вградени две надгробни стели со грчки натписи и една архитравна греда со профилирана рамка во која, исто така, има натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 354, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069