Пинговски Гробишта (Буриловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пинговски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Пинговски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Пинговски Гробишта
Пинговски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Име Пинговски Гробишта
Место Буриловци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период Среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пинговски Гробишта, средновековна некропола. На југоисточниот раб од селото Буриловци, покрај црквата Св. Никола се гледаат камени конструкции од постари гробови.

Наводи[уреди | уреди извор]