Брегот (Пеширово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брегот is located in Македонија
Брегот
Местоположба на Брегот во Македонија
Местоположба 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417Координати: 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417
Основни податоци
Место Пеширово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бреготархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Пеширово. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време.

Југоисточно од селото, во профилот на десниот брег на Светиниколска Река се гледаат гробни конструкции од камени плочи – тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069