Балева Чешма (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балева Чешма - Аниште
археолошко наоѓалиште
Балева Чешма - Аниште is located in Македонија
Балева Чешма - Аниште
Местоположба на Балева Чешма - Аниште во Македонија
Местоположба 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833Координати: 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833
Основни податоци
Место Сопот
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Балева Чешма - Аништеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сопот. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 1 км југоисточно од селото, покрај стариот селски пат што води за Свети Николе, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069