Манево Трло (Стањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манево Трло
археолошко наоѓалиште
Манево Трло is located in Македонија
Манево Трло
Местоположба на Манево Трло во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Манево Трло археолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. Десно од патот за селото, под самиот рид се среќаваат грамади од камења и друг градежен материјал..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069