Зелена Чукарка (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелена Чукарка
Железнодобска населба (Немањици) (01).jpg

Теренот на кој се наоѓа наоѓалиштето во 2022 година

Карта

Местоположба 41°55′7.18″N 21°59′0.78″E / 41.9186611° СГШ; 21.9835500° ИГД / 41.9186611; 21.9835500Координати: 41°55′7.18″N 21°59′0.78″E / 41.9186611° СГШ; 21.9835500° ИГД / 41.9186611; 21.9835500
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Зелена Чукарка, наречено и Јокуш или Железнодобска Населбаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од античкоримско време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

На 1,8 км западно од Немањици, во нивата на Г. Златев се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Сопственикот откопал капак од саркофаг и грубо обработена архитравна греда на која на челната страна има старогрчки натпис. Наодите се чувани во Народниот музеј во Свети Николе.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]