Аргач (Пеширово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргач - Секир Тепе


Местоположба 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417Координати: 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417
Основни податоци
Место Пеширово
Општина Свети Николе
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Аргач - Секир Тепеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Пеширово. Претставува тумул од железното време.

На 1 км југоисточно од селото има тумул со кружна основа и зачувана височина од околу 4 м. Со обработувањето на земјата тумулот е делумно оштетен. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069