Големи Камења (Преод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големи Камења
археолошко наоѓалиште
Големи Камења is located in Македонија
Големи Камења
Местоположба на Големи Камења во Македонија
Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Големи Камењаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време.

На 500 м северозападно од селото, на една блага височинка, со пад кон северозападната страна, се наоѓаат повеќе гробови со камена конструкција. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069