Свети Николај (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Николај
археолошко наоѓалиште
Свети Николај is located in Македонија
Свети Николај
Местоположба на Свети Николај во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Свети Николај археолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува црква од средниот век. При изградбата на новата црква Св. Николај се откриени темели од постара црква. Во дворот околу црквата е откопан гроб од камена конструкција – тип циста. Дворот пред западниот трем е поплочен со плочи од гробни конструкции на кои има врежани крстови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069