Селеново (Горобинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селеново
археолошко наоѓалиште
Селеново is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селеново
Селеново
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694Координати: 41°52′29″N 21°52′37″E / 41.87472° СГШ; 21.87694° ИГД / 41.87472; 21.87694
Основни податоци
Име Селеново
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Тип


Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селеново — неселба и некропола од римското време. На падините на Ѓуришки Рид, поточно во нивите на Ц. Ставрев, што се оддалечени околу 500 м северно од селото, со орањето биле откривани темели од ѕидови градени со камен и хоросан малтер и подни тули. На површината има фрагменти од керамички садови и питоси. Биле најдени и три монети ковани во Виминациум [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе