Слатина (могила во Стањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слатина is located in Македонија
Слатина
Местоположба на Слатина во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Слатина археолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Наоѓалиштето претставува могила од римско време. На 3 км јужно од селото, покрај селскиот пат за Стара Мездра има могила со пречник во основата од 25 м и зачувана височина од 8 м. На највисоката точка на могилата се наоѓа крст каде мештаните се собираат на Дуовден.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069