Судички Пат (Буриловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°55′04″N 22°03′47″E / 41.91778° СГШ; 22.06306° ИГД / 41.91778; 22.06306Координати: 41°55′04″N 22°03′47″E / 41.91778° СГШ; 22.06306° ИГД / 41.91778; 22.06306
Основни податоци
Место Буриловци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Широко Полеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Буриловци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На источниот раб од селото, зад куќата на С. Милиќ, при орање на нивата бил откриен четвртест постамент, со димензии од 37 × 47 × 22 см, изграден од тегули и хидрауличен малтер. На површината има изобилство од градежен материјал, како и фрагментирана керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 347. ISBN 9989649286.