Селиште (Строиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111Координати: 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111
Основни податоци
Место Строиманци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Строиманци. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 1 км северно од селото, под ридот Пржар се среќаваат темели од објекти, а по површината на теренот има градежен материјал и фрагменти од керамичк садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069