Вреж (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вреж (Немањици) (01).jpg

Нивата на која се наоѓа наоѓалиштето во 2022 година

Местоположба 41°53′11.70″N 21°58′33.38″E / 41.8865833° СГШ; 21.9759389° ИГД / 41.8865833; 21.9759389Координати: 41°53′11.70″N 21°58′33.38″E / 41.8865833° СГШ; 21.9759389° ИГД / 41.8865833; 21.9759389
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Врежархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува населба од младото камено време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Нивата на што е југоисточно од патот.

На 4,5 км североисточно од Немањици, од двете страни на асфалтниот пат што ги поврзува Немањици и Свети Николе, во нивата на Д. Јосев и лозјето на Б. Танчев се среќава голем број фрагменти од керамички садови, типолошки слични на керамиката од Алин Дол, односно Барутница во Амзабегово.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]