Сред Село (Делисинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Делисинци
Општина Свети Николе
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Сред Село — осамен наод од римското време. Кај селската чешма се наоѓа фрагмент од архитравна греда со латински натпис.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069