Пиринџа (Мустафино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиринџа

Карта

Местоположба 41°48′46″N 22°04′36″E / 41.81278° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.81278; 22.07667Координати: 41°48′46″N 22°04′36″E / 41.81278° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.81278; 22.07667
Основни податоци
Место Мустафино
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Пиринџаархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Мустафино. Претставува населба и некропола од бронзеното време.

Во нивите на Ј. Божилов, Ц. и К. Михајлови и М. и С. Цекови, кои се наоѓаат на околу 3,5 км јужно од селото и во близината на железничката пруга Велес - Штип и автопатот А3, има многубројни фрагменти од керамички садови со држалки што завршуваат во вид на рокче. Преовладува црната убаво мазнета керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 355. ISBN 9989-649-28-6.