Желковец (Ранченци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Желковец is located in Македонија
Желковец
Местоположба на Желковец во Македонија
Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Желковецархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време.

На 3 км западно од селото, на јужните падини на ридот Желковец, во нивите на Д. Манев има грамади од градежен материјал, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069