Ранченци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранченци
Ранченци is located in Македонија
Ранченци
Местоположба на Ранченци во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Свети Николе
Население 38 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 24031
Ранченци на општинската карта
Ранчинци во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Ранченци во рамките на општината


Ранченци (порано: Ранчинци) — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село се наоѓа во областа Овче Поле, одалечено 13 км источно од Свети Николе.

Историja[уреди | уреди извор]

Во 2014 г. името на селото официјално е сменето во Ранченци.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ранчанци живееле 233 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Ранчинци имало 280 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Во пописот од 2002 во селото имало 38 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 233[2] 280[3] 460 477 445 294 137 74 67 38

Родови[уреди | уреди извор]

Ранченци е македонско село.

Родови во Ранченци се: Кочановци (6 к.) доселени се од кочанското село Секулица во втората половина на XIX век, во Секулица имаат истоимени роднини; Бурчеји (5 к.) доселени се во втората половина на XIX век од соседното село Макреш; Коневци (1 к.) доселени се од соседното село Немањици; Пакошовци (20 к.), Голевци (8 к.), Николовци (7 к.), Кастревци (6 к.), Стојчевци (3 к.), Зајковци (4 к.), Миајловци (3 к.) и Домазетовци (5 к.) доселени се однекаде. Родот Домазетовци потекнува од домазет, родот Пакошовци е најстар во селото.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1697 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа. Во ова изборно место е опфатено и селото Мечкуевци.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 22 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од Ранченци имало иселување уште од пред многу одамна. Се знаат следните постари иселеници. Барутчинци се иселиле во селото Макреш во XIX век. Воловци се иселиле во селото Мустафино, таму се иселиле во средината на XIX век. Други иселеници од постаро и поново време има во Свети Николе, Скопје, Штип и Бугарија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 233.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134 – 135.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. 6,0 6,1 Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина. стр. 738-739-740.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]