Макреш (Светиниколско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макреш
Макреш во рамките на Македонија
Макреш
Местоположба на Макреш во Македонија
Макреш на интерактивна карта

Карта

Координати 41°58′03″N 22°01′08″E / 41.96750° СГШ; 22.01889° ИГД / 41.96750; 22.01889Координати: 41°58′03″N 22°01′08″E / 41.96750° СГШ; 22.01889° ИГД / 41.96750; 22.01889
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Свети Николе
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 24019
Макреш на општинската карта
Макреш во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Макреш во рамките на општината
Commons-logo.svg Макреш на Ризницата


Макреш — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле во околината на градот Свети Николе.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194862—    
195366+6.5%
196193+40.9%
197154−41.9%
19817−87.0%
ГодинаНас.±%
19912−71.4%
19942+0.0%
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Макреш имало 30 жители, сите Македонци.[2] Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, во Макреш имало 80 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Селото е раселено и според пописот од 2002 година, селото Макреш нема жители.[4] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 30 80 62 66 93 54 7 2 2 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Макреш е македонско село.

Според истражувањата од 1957 година, родови во селото

  • Доселеници: Грмодолци (5 к.) доселени се околу 1837 година од селото Стањевци. Изгледа и таму биле доселени однекаде. Го знаат следното родословие: Димитар (жив на 30 г. во 1957 година) Гаврил-Аврам-Петре, се доселил неговиот татко; Барутчинци (4 к.) доселени се после претходниот род од селото Ранченци. И таму имале роднини доселени однекаде.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото Макреш цело време било мало село затоа што од него многу изумирало и се иселувало населението. Целосно изумреле родовите Ничевци, Изарци, Божинкови и Костови.

Постаро население иселено од ова село има во Ранченци (Бурчији), Крушица (Дупкаровци) и во Свети Николе.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 232.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134 – 135.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. 9,0 9,1 Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]