Прејди на содржината

Чифлик (Штипско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чифлик
Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30069
Надм. вис. 670 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Чифлик — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западните падини на Плачковица, оддалечено 20 километри јужно од Штип на стариот пат којшто водел од Штип за Радовиш, но не во долината на Крива Лакавица. Селото е ридско, на надморска височина од 600 метри.

Атарот зафаќа простор од 6,8 км2. На него шумите зафаќаат површина од 390 ха, на пасиштата отпаѓаат 174 ха, а на обработливото земјиште 97 ха.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948100—    
195398−2.0%
196188−10.2%
197150−43.2%
198124−52.0%
ГодинаНас.±%
19917−70.8%
19949+28.6%
20027−22.2%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Чифлик живееле 602 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Чифлик имало 688 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Македонци.[5]

Населбата е мала, населена со македонско население и е во фаза на целосно раселување. Таа, во 1961 година броела 88 жители, а во 1994 година бројот се намалил на само девет жители.

На пописот од 2002 година, селото имало 7 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 98 88 50 24 7 9 7 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2311 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на продавница на селото Љуботен.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 35 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 320.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 6 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]