Горачино

Координати: 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горачино
Горачино во рамките на Македонија
Горачино
Местоположба на Горачино во Македонија
Горачино на карта

Карта

Координати 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Општина Штип
Население 8 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30008
Надм. вис. 450 м
Горачино на општинската карта

Атарот на Горачино во рамките на општината
Горачино на Ризницата

Горачино — село во Општина Штип. во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западното подножје на планината Плачковица.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194870—    
195382+17.1%
196177−6.1%
197168−11.7%
198152−23.5%
ГодинаНас.±%
199129−44.2%
199427−6.9%
200216−40.7%
20218−50.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година во селото живееле 16 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 8 жители, од кои 7 Македонци и 1 лице без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 70 82 77 68 52 29 27 16 8
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2310 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект. Во ова избирачко место е опфатено и селото Танатарци.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 14 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]
 • Горачино — депо на монети од римското време;
 • Ограѓе — населба од доцноантичкото време и средновековна црква со некропола;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 430, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]