Чифлик (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Името Чифлик го носат 7 села во Република Македонија и една од најстарите урбани населби во градот Кичево. Името води потекло од турскиот назив за голем замјишен имот во посед на агите и беговите - „чифлик“.