Драгоево

Координати: 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгоево
Драгоево во рамките на Македонија
Драгоево
Местоположба на Драгоево во Македонија
Драгоево на карта

Карта

Координати 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Општина Штип
Население 83 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30015
Надм. вис. 326 м
Драгоево на општинската карта

Атарот на Драгоево во рамките на општината
Драгоево на Ризницата

Драгоево — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948675—    
1953791+17.2%
1961674−14.8%
1971611−9.3%
1981388−36.5%
ГодинаНас.±%
1991238−38.7%
1994249+4.6%
2002130−47.8%
202183−36.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Драгоево живееле 425 жители, сите Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 350 Турци, 200 Македонци и 25 до 50 Власи.[3]

Според пописот од 2002 година, во Драгоево имало 130 жители, од кои 113 Македонци, 3 Турци и 14 Власи.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 83 жители, од кои 52 Македонци, 6 Турци, 4 Власи и 21 лице без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 675
1953 235 478 75 2 ... 1 791
1961 501 4 14 ... ... 13 ... 142 674
1971 468 9 ... 10 ... 124 611
1981 331 3 40 12 ... 2 388
1991 200 2 26 6 4 238
1994 213 5 26 5 249
2002 113 3 14 130
2021 52 6 4 21 83

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2307 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на амбулантата. Во ова избирачко место е опфатено и селото Пенуш.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 179 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[9]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 231. ISBN 954430424X.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 430, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]