Доброшани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доброшани
Доброшани во рамките на Македонија
Доброшани
Местоположба на Доброшани во Македонија
Доброшани на интерактивна карта

Карта

Координати 41°44′33″N 22°04′36″E / 41.74250° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.74250; 22.07667Координати: 41°44′33″N 22°04′36″E / 41.74250° СГШ; 22.07667° ИГД / 41.74250; 22.07667
Општина Штип
Население 3 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30011
Надм. вис. 280 м
Доброшани на општинската карта
Доброшани во Општина Штип.svg

Атарот на Доброшани во рамките на општината
Commons-logo.svg Доброшани на Ризницата


Доброшани — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948290—    
1953333+14.8%
1961273−18.0%
1971188−31.1%
198163−66.5%
ГодинаНас.±%
199127−57.1%
199413−51.9%
20028−38.5%
20213−62.5%

На пописот од 2002 година, селото имало 8 жители, сите Власи.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3 жители, од кои 1 Македонец и 2 Власи.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 290
1953 1 224 5 103 ... 333
1961 92 7 ... ... ... 174 273
1971 41 ... ... 147 188
1981 1 62 ... 63
1991 27 27
1994 2 11 13
2002 8 8
2021 1 2 3

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2289 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на Приватен објект на селото Сушево.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 7 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 6 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 6 ноември 2019.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 435, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]