Прејди на содржината

Софилари

Координати: 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Софилари
Софилари во рамките на Македонија
Софилари
Местоположба на Софилари во Македонија
Софилари на карта

Карта

Координати 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Општина Штип
Население 7 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30053
Надм. вис. 250 м
Софилари на општинската карта

Атарот на Софилари во рамките на општината
Софилари на Ризницата

Софилари — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа непосредно до реката Брегалница, недалеку од патот Штип - Радовиш. Селото е рамничарско, на надморска височина од 250 метри. Од градот Штип, населбата е оддалечена 6 километри. Атарот зафаќа простор од 6,3 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948179—    
1953250+39.7%
1961273+9.2%
1971234−14.3%
1981130−44.4%
ГодинаНас.±%
199188−32.3%
199459−33.0%
200233−44.1%
20217−78.8%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Софилари живееле 45 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Софилари имало 56 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Власи.[4]

На пописот од 2002 година, селото имало 33 жители.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 7 жители, од кои 6 Македонци и 1 Влав.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 179
1953 88 162 250
1961 119 2 2 ... ... 4 ... 146 273
1971 113 6 ... ... 115 234
1981 62 11 56 ... 1 130
1991 43 1 43 1 88
1994 33 26 27 59
2002 21 12 33
2021 6 1 7

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2291 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на кмт - погон.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 14 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.231.
  3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]