Љуботен (Штипско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за селото Љуботен за други значења погледнете појаснување за Љуботен.
Љуботен
Љуботен во рамките на Македонија
Љуботен
Местоположба на Љуботен во Македонија
Љуботен на карта

Карта

Координати 41°40′08″N 22°14′38″E / 41.66889° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.66889; 22.24389Координати: 41°40′08″N 22°14′38″E / 41.66889° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.66889; 22.24389
Општина Штип
Население 24 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30035
Надм. вис. 450 м
Љуботен на општинската карта

Атарот на Љуботен во рамките на општината
Љуботен на Ризницата

Љуботен — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на стариот пат од Штип за Радовиш, оддалечено 18 километри јужно од Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

Љуботен во 1913 година

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948182—    
1953180−1.1%
1961214+18.9%
1971166−22.4%
1981126−24.1%
ГодинаНас.±%
199161−51.6%
199467+9.8%
200241−38.8%
202124−41.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Љуботен имало 120 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Љуботен имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Љуботен е мало село, коешто во 1961 година броело 214 жители, а во 1994 година бројот се намалил за 67 жители.[4]

Според пописот од 2002 година, населението на Љуботен броело 41 жител, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 24 жители, од кои 20 Македонци и 4 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 120 160 182 180 214 166 126 61 67 41 24
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2311 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на продавница. Во ова избирачко место е опфатено и селото Чифлик.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 35 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 230.
 3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
 4. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 186. ISBN 9989-862-00-1.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]