Пухче

Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пухче
Пухче во рамките на Македонија
Пухче
Местоположба на Пухче во Македонија
Пухче на карта

Карта

Координати 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Општина Штип
Население 25 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30047
Надм. вис. 444 м
Пухче на општинската карта

Атарот на Пухче во рамките на општината
Пухче на Ризницата

Пухче — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948385—    
1953411+6.8%
1961272−33.8%
1971186−31.6%
198193−50.0%
ГодинаНас.±%
199164−31.2%
199467+4.7%
200234−49.3%
202125−26.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Пухче живееле 190 жители, сите Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Турци.[3]

На пописот од 2002 година, селото имало 34 жители, од кои 15 Македонци, 13 Турци, 1 Ром и 5 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 25 жители, од кои 4 Македонци, 8 Турци, 2 останати и 11 лица без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 385
1953 410 ... 1 411
1961 78 94 ... ... ... 100 272
1971 94 27 ... ... 65 186
1981 54 21 11 ... 7 93
1991 34 21 ... 9 64
1994 38 25 4 ... 67
2002 15 13 1 5 34
2021 4 8 2 11 25

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2305 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 28 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]