Суво Грло (Штипско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суво Грло
Суво Грло во рамките на Македонија
Суво Грло
Местоположба на Суво Грло во Македонија
Суво Грло на интерактивна карта

Општина Штип
Население 13 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30055
Надм. вис. 430 м
Суво Грло на општинската карта
Суво Грло во Општина Штип.svg

Атарот на Суво Грло во рамките на општината
Commons-logo.svg Суво Грло на Ризницата

Суво Грло — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 13 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 10
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 3
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 226
1953 21 192 29 ... 242
1961 88 3 ... ... ... 55 146
1971 69 ... 1 ... 47 117
1981 43 1 14 ... 1 58
1991 10 7 17
1994 15 5 20
2002 10 3 13

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2303 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 15 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]